Wiedźmin – polska postać, która podbiła świat

Wiedźmin to postać, którą w dzisiejszych czasach znają nie tylko fani fantastyki. O tym wojowniku, którego wykreował Andrzej Sapkowski, słyszał dzisiaj nominalnie każdy. Dzisiaj przybliżymy charakter tej postaci.

Kim jest wiedźmin?

W świecie Sapkowskiego wiedźmini to osobny cech najemnych wojowników. Ich zadanie jest w teorii proste – zwalczać nękające ludzkość potwory. Warto jednak podkreślić, że wiedźmini bardzo rzadko pracują pro bono. Zazwyczaj za zabicie wija czy wilkołaka biorą pieniądze od mieszkańców okolicznych wiosek.

Samo słowo “wiedźmin” oczywiście pochodzi od wiedźmy. Nie chodzi tutaj jedynie o to, że wojownicy polują na czarownice. Sami są też magicznymi istotami i niektórzy uważają ich za potwory.

Wiele z monstrów, z którymi przychodzi się zmierzyć wiedźminom, to stworzenia naprawdę potężne. Dysponują wielką siłą i często również niesamowitymi zdolnościami. Aby mieć szansę z wampirami, leszymi i bruxami, Saga Wiedźmini również muszą sięgać po czary.

Ich siłą jest nie tylko wprawa we władaniu orężem. Podczas swojego treningu przechodzą również szereg magicznych przemian, które zamieniają ich w mutantów. Wiedźmini sami w sobie mają wyczulone zmysły i podwyższone refleksy.

Zażywając jednak odpowiednie eliksiry, mogą jeszcze wielokrotnie zwiększyć swoje umiejętności bojowe. Niektóre mikstury dają im większą szybkość, inne spowalniają metabolizm i pozwalają zapaść w letarg.

Integralnym elementem arsenału wiedźmina są też znaki. To uproszczone czary. Rzucane właściwie tylko i wyłącznie za pomocą ułożenia dłoni w odpowiedni sposób.

Wiedźmin i jego postmodernistyczne uniwersum

Wiedźmin zwrócił uwagę czytelników kilkoma kwestiami. Z jednej strony jest pozbawionym uczuć najemnikiem. Z drugiej często wykazuje się altruizmem i przejawia skłonność do poświęcania się za innych.

Geralt i jego pobratymcy nie mogliby jednak funkcjonować bez otaczającego ich uniwersum. A to jest niezwykle ciekawe. Wyraźnie dostrzeżemy tutaj elementy zaczerpnięte od Tolkiena. W świecie Sapkowskiego żyją Elfy, Krasnoludy i Gnomy. Co ciekawe jednak zajmują one tutaj zupełnie inne miejsce niż we “Władcy Pierścieni”. Te rasy nieludzi są mniejszością. Często funkcjonują na pograniczu wyginięcia i tworzą partyzancką armię walczącą z władającymi nad światem ludźmi.

Do tego warto wspomnieć, że świat Sapkowskiego jest niezwykle barwny. Spotkamy tutaj mnóstwo innych inteligentnych ras. Bohaterem jednego z opowiadań jest Doppelganger – postać zdolna do całkowitej zmiany wyglądu. W innym utworze spotkamy niezwykle potężnego smoka.