Wiedźmin – co warto wiedzieć

Wiedźmin – o czym jest?

Wiedźmin to seria książek napisana przez Andrzeja Sapkowskiego z gatunku fantasy. Opowiada o losach wiedźmina, Geralta z Rivii, który poluje na potwory. Jego drogi krzyżują się z Ciri i Yennefer. Akcja jest obsadzona w krainie znanej jako Kontynent. W serii znajduje się pięć książek, w których skład wchodzi “Krew elfów”, “Czas pogardy”, “Chrzest ognia”, “Wieża Jaskółki” oraz “Pani Jeziora”. Na początku saga miała nazywać się “Krew elfów”, a pierwszy tom “Lwiątko”. Obecny tytuł zawdzięcza wydawcy Sapkowskiego. 

Popularny Wiedźmin – bohaterowie

Główną postacią jest Geralt z Rivii, który jest tytułowym wiedźminem. Ciri, również znana jako Dziecko Niespodzianka, to księżniczka Cintry. Yennefer z Vengerbergu jest czarodziejką, a zarazem kochanką Geralta. Wierny druh i przyjaciel głównego bohatera to Jaskier. W sadze występuje także wiele postaci drugoplanowych takich jak Triss Merigold czy Cahir aep Ceallach.

Wiedźmin – serial

Seria doczekała się ekranizacji wyprodukowanej w Stanach Zjednoczonych przez Netflix. Główną rolę zagrał Henry Cavill, znany również z “Człowieka ze stali”. Inne role trafiły do Freyi Allan, Anyi Chalotry i Joey’ego Bateya. Twórczynią serialu jest Lauren Schmidt Hissrich, a za reżyserię odpowiadają Alik Sacharow, Charlotte Brandstrom oraz Alex Garcia Lopez. Wiedźmin miał premierę 20 grudnia 2019 roku. 

O autorze

Andrzej Sapkowski to polski pisarz. Najbardziej jest znany z napisania serii Wiedźmina. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy fantasy. Z wykształcenia ekonomista, urodzony 21 czerwca 1948 roku. W 2012 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Zaczynał jako tłumacz. Wręczono mu ponad 15 polskich nagród za osiągnięcia literackie oraz 11 nagród zagranicznych. Nie licząc Wiedźmina, Sapkowski jest autorem takich zbiorów jak Miecz przeznaczenia czy Ostatnie życzenie, a także wielu powieści, między innymi “Coś się kończy, coś się zaczyna” i “Maladie”. Jest żonaty i ma syna.